Vasarą nesirgę, sugrįžę į darželius ar mokyklas vaikai kaipmat ima sloguoti, kosėti, skundžiasi maudžiančia gerkle. Dėl to įprastai kaltiname nehigienišką mokyklos aplinką ir subjurusį orą.  Kita vertus, priešaky dar laukia žiema, todėl ruduo – pats tinkamiausias metas stiprinti per vasarą įgytą imunitetą.

Tam puikiai tinka sezoninės rudens daržovės. Oranžinė spalva lėkštėje – efektyviausia sveikatos baterija keičiantis orui. Šios rudeninės spalvos vaisiams bei daržovėms suteikia karotinoido pigmentas, kuris organizme pavirsta į vitaminą A, – beta karotino šaltinį, atsakingą ne tik už lastelių atsinaujinimą, bet ir imininę sistemą.

Oranžinė nauda

Oranžinės daržovės yra turtingos maistinių savybių, naudingų sveikatai. Pasaulio sveikatos organizacija siūlo suvalgyti 300–400 gramų vaisių ir daržovių kiekvieną dieną. Šį kiekį rekomenduojama suskirstyti į 3–5 užkandžių porcijas per dieną.

Ankstyvą rudenį, kai daržovių pertekliumi pradedame dalintis ne tik su artimasiais, bet ir darbdaviais bei kaimynais, jų turėtume suvalgyti dar daugiau. Jeigu mėsos, varškės ir žuvies vartosime mažiau, o sezoninių daržovių daugiau, išvalysime ir pašarminsime organizmą, sukaupsime mineralų ir vitaminų.

Skaniai ir įdomiai paruošti morkas, moliūgą, agurotį, saldžiąsias bulves, jamsus ir kitas rudens daržoves galima be galo įvairiai – nuo įvairiaspalvių troškinių iki šildančių sriubų. Nelaukite Helovino iškepti moliūgų pyragą, stenkitės sezonines daržoves patiekti ant pietų stalo kasdien.

Ne tik oranžinė

Kita vertus, vien tik oranžinės daržovės neužtikrins atsparaus imuniteto. Siekiant nesusirgti rudenį, vaikų mitybos portalas „childrensdietitian.net” siūlo kritiškai apsvarstyti savo mitybos racioną.

Tai, kuo maitiname vaikus kasdien, lemia imuniteto atsparumą – teisingai besimaitinantys vaikai serga rečiau. Dažniausiai sveikata susiplnėja dėl baltymų, angliavandenių, riebalų, vitaminų ar mineralų trūkumo.

Gaminkite žaismingai

Sriubos – efektyviausia priemonė padidinti daržovių suvartojimą šeimoje. Vaikai ypač mėgsta trintas daržovių, lęšių, saldžiųjų bulvių ir imbiero, moliūgo ir kumino sriubas, rašo „childrensdietitian.net”.
Leiskite vaikui pačiam gaminti patieklaus su daržovėmis – kartu sukite daržovių buritas ar kebabus, makaronus gardinkite tuo, kas vaikui atrodo įdomu ir skanu. Taip į vakarienę bus įnešta įvairovės, o mažylis noriau valgys tai, ką pats išsirinko. Humusą ir įvairias daržovių užtepėles naudokite kaip spalvingą ir žaismingą užkandį.

Patiekite patraukliai 

Ne tik vaikai, bet ir suaugusieji dažnai skundžiasi, kad daržovės – be skonio. Pskaninkite jas, tuo ką mėgsta jūsų vaikas – sūriu, liesa šonine, trintomis daržovių užtepėlėmis, pavyzdžiui gvakamole.

Dar vienas geras būdas „paskaninti“ daržoves, pateikti jas kokteiliuose su vaisiais. Pavyzdžiui, suplakite morkų ir apelsinų sultis, kurkite įvairius kokteilius iš turimų daržovių – tokiam skanėstui vaikas sunkiai atsispirs. Kokteilius galima sušaldyti ir visi drauge mėgautis jais vietoje ledų.

Rinkitės pilno grūdo produktus

 

Vaikų mėgstamą patiekalą – makaronus maišykite su pilno grūdo produktais. Nors pilno grūdo patiekalai labiau rekomenduojami suaugusiems, tačiau jie tinka ir vaikams.
Idealią proporciją kiekvienas nusistato pats, tačiau maždaug 1/3 į vaiko lėkštę patenkančių miltinių produktų turėtų būti pilnagrūdžiai.

Beje, rudenį dažnai pagerėja vaikų apetitas – taip organizmas ruošiasi žiemai. Padėkite jį paruošti teisingai.